Czy zioła na trądzik różowaty wystarczą?

Zastosowanie metod domowych w walce z trądzikiem różowatym pozwala oczywiście na odniesienie sukcesu, o ile są one wykorzystywane na w miarę wczesnym etapie rozwoju choroby. Z początkowymi, drobnymi wypryskami na twarzy i nieznaczną chorobą łojotokową skóry, która stanowi pożywkę dla stanów bakteryjnych, można radzić sobie przy zastosowaniu ziół i prostych zabiegów kosmetycznych czy higienicznych na twarz. Dopiero dalszy rozwój zapalenia skóry twarzy sprawia, że samo leczenie przy pomocy prostych metod przestaje przynosić odpowiednie rezultaty. Warto jednak wiedzieć, jakie zioła na trądzik różowaty wykazują skuteczność, a które powinny raczej być wykorzystywane wyłącznie w innych celach.

Jak leczyć trądzik różowaty ziołami?

Niektóre zioła wykazują bardzo wyraźne działanie kojące i regeneracyjne. A właśnie na tym powinno w pierwszej kolejności zależeć osobom, które walczą z trądzikiem różowatym. Zioła wchodzą w skład zarówno maści i kremów oraz żeli jak i maseczek, które nakłada się na twarz. Zioła można jednak także z powodzeniem zaparzać i pić, co działa odstresowująco, a zmniejszanie stresu w życiu pacjenta chorego na trądzik różowaty ma ogromne znaczenie.

Zioła na trądzik różowaty znajdujące się w składzie większości leków i preparatów przeciwko trądzikowi, mają przede wszystkim za zadanie:

 • zlikwidowanie środowiska bakteryjnego, które gromadząc się bezpośrednio pod skórą chorego wywołują świąd, pieczenie, wypryski, guzki napełnione łojem, a następnie się tym łojem żywią, nasilając tylko stan zapalny,
 • ściągają skórą, przywracając jej lipidową równowagę, przyczyniając się do naturalnej odbudowy bariery ochronnej naskórka,
 • zapobiegają złuszczaniu się naskórka,
 • regenerują i odbudowują uszkodzone komórki,
 • zapewniają nawilżenie oraz dotlenienie komórek, co wpływa na lepsze funkcjonowanie procesów metabolizmu komórkowego,
 • nawilżają skórę,
 • działają przeciwzapalnie wspomagając leczenie trądziku różowatego.

Nie tylko z apteki

Zioła najczęściej mieszane są z odpowiednimi olejami i tłuszczami, co umożliwia im szybkie wchłonięcie bezpośrednio do skóry i absorbcję przez tkanki. To sprawia, że kremy i maści ziołowe wcale nie muszą pochodzić tylko i wyłącznie z apteki (np. na trądzik różowaty kosmetyki naturalne Acnerose można kupić w sklepie internetowym). W zdecydowanej większości zioła na trądzik różowaty kupić można w sklepach zielarskich i korzystają z robotów kuchennych czy moździerza kuchennego stworzyć z nich ekstrakt czy proszek, który po połączeniu chociażby z olejkiem arganowym, może zmienić się w domowej roboty skuteczny krem przeciwko trądzikowi różowatemu.

Warto jednak zawsze upewnić się, że żaden ze składników wchodzących w skład takiej domowej receptury nie jest zakazany w leczeniu objawów trądziku. W takiej sytuacji i tak zioła przeważnie nadają się do zaparzenia i uzyskania ekstraktu o uspokajającym i kojącym działaniu, idealne do podania w formie naparu na skołatane nerwy chorego.

Bibliografia

1. Gwieździński Z, Romańska-Gocka K., Etiopatogeneza i leczenie trądziku różowatego w świetle współczesnych poglądów,1997
2. Gwieździński Z., Trądzik różowaty – patogeneza i leczenie, 1998
3. Jabłońska S, Chorzelski T., Choroby gruczołów łojowych i potowych. Choroby skóry, 1997
4. Blount B. W., Pelletier A. L., Rosacea: a common, yet commonly overlooked, condition, 2002

4.7 (94.29%) 14 ocen

10 komentarzy

 1. Ja naprzykład mam z acnerose tą pastę na noc i sobie chwalę, chociaż rano skóra jest trochę sucha ale to wtedy mam olejek albo coś, chociaż myślę żeby jeszcze wziąc ten krem na rano z tej serii 😉

 2. Zioła fajnie jest stosować no bo czasami to dieta powoduje zmiany na skórze więc dobrze jest jak się je trochę złagodzi właśnie oczyszczającymi ziółkami 🙂

  1. No masz racje czsami zje sie za tlusto albo troche wiecej czekolady i buzia cała w pryszczach 😀
   A ten krem acnerose można stosować pod makijaż? Dobrze się wchłania?

   1. Można, ma dość lekką formułę.
    Nie zauważyłam żeby po tym kremie na rano coś mi się z makijażem działo więc śmiało! 😉

 3. Iwonko, nigdzie przecież nie ma napisane, że zioła wyleczą trądzik różowaty.

  Sama choruję na trądzik różowaty już od pół roku i piję zioła raczej profilaktycznie, żeby oczyścić wątrobę i jelita.

  Oprócz tego stosuję maści i kremy przepisane przez dermatologa.

 4. Filip,

  przede wszystkim ostropest plamisty i babkę jajowatą. 😉 Świetnie przyspieszyły mój metabolizm, a na twarzy mam zdecydowanie mniej syfów.

  No, a z innych rzeczy to oczywiście dbam o moją codzienną pielęgnację (leczenie trądziku różowatego nie jest łatwe).

 5. „No, a z innych rzeczy to oczywiście dbam o moją codzienną pielęgnację (leczenie trądziku różowatego nie jest łatwe).”
  Filip, a co stosujesz? : )

  1. najlepiej z pielęgnacji u mnie sprawdzał się żel siarkowy do mycia twarzy plus acnerose do smarowania na twarz. na noc nakładam pastę na te pojedyncze diody i działa. na dzień mam kremy regenerujące i nawilżające.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.