Jak wyleczyć trądzik różowaty?

Trądzik różowaty to przykra dolegliwość, która dotyka coraz większej ilości dorosłych osób. Nie ma on nic wspólnego z trądzikiem młodzieńczym, który pojawia się w okresie dojrzewania, a wynika z zaburzeń hormonalnych. Trądzik różowaty jest znacznie poważniejszą chorobą, która może towarzyszyć osobie chorej nawet przez całe życie. Najczęściej pojawia się pomiędzy dwudziestym a trzydziestym rokiem życia.

Wiele osób zastanawia się nad tym, jak wyleczyć trądzik różowaty. Przede wszystkim, zależy to od przyczyny powstania choroby, a może być ich naprawdę wiele:

 • niewłaściwy tryb życia i nadmierny stres,
 • zła dieta, zakwaszająca organizm,
 • nadkwasota żołądka i całego układu pokarmowego,
 • problemy z układem krwionośnym,
 • zaburzenia hormonalne,
 • alkohol i palenie papierosów,
 • niekiedy podrażnienia wywołują nawet kosmetyki stosowane na co dzień.

Jak wyleczyć trądzik różowaty na zawsze?

Jak leczyć trądzik różowaty, aby pozbyć się go skutecznie? Przede wszystkim, konieczna jest wizyta u dobrego lekarza specjalisty, a najlepiej u dermatologa. Powinien on określić przyczynę powstawania trądziku różowatego i rozpocząć terapię. Na początek, wielu lekarzy stosuje środki miejscowe, na przykład maści z metronidazolem. Jest to oczywiście rozwiązanie dość skuteczne i niedrogie, ale z pewnością nie pozwala na pozbycie się problemu na stałe. Trądzik powraca, kiedy tylko odstawi się maść.

Bardzo ważna jest więc również terapia ogólna. Po określeniu przyczyny powstawania problemu, można zmienić dietę na odkwaszającą organizm, zastosować terapię hormonalną, stosować antybiotyki, leki wspomagające układ krwionośny i wiele innych metod. Wskazane jest unikanie alkoholu i papierosów, jak również ostrych przypraw i promieniowania UV. To może pacjent zrobić samodzielnie i to całkowicie za darmo, nie obciążając przy tym swojego budżetu. Dobrze jest jednocześnie pomyśleć o stosowaniu odpowiednich kosmetyków.

Jakie kosmetyki przy trądziku różowatym?

Nie są to najtańsze specyfiki, ponieważ najczęściej można je kupić jedynie w aptece. Nie mogą zawierać substancji zapachowych, olejków eterycznych, ani substancji kolorowych. Powinny zawierać jedynie substancje czynne, nie zatykać porów i dobrze nawilżać skórę. Ważne, żeby taki krem zawierał silny filtr UV, ponieważ promieniowanie jest bardzo szkodliwe dla osób chorych na trądzik różowaty. Kosmetyki do pielęgnacji powinny być odpowiednio dobrane, aby nie nasilać objawów różowatego.

Trądzik różowaty – jak się go pozbyć przy pomocy lasera?

W skrajnych przypadkach, lekarze stosują na przykład usuwanie trądziku przy pomocy lasera. Działa on na hemoglobinę w skórze i skutecznie zwalcza trądzik. Niekiedy konieczne jest powtórzenie zabiegu. Jego cena uzależniona jest przede wszystkim od obszaru narażonego na problem oraz od tego, w jakim stadium znajdują się zmiany skórne. Jest to jednak metoda skuteczna i warto zapłacić nawet tysiąc złotych, ponieważ trądziku różowatego można pozbyć się raz na zawsze. W przeciwieństwie do innych terapii, metoda ta jest niezwykle skuteczna. Podobnie sytuacja wygląda w przypadku chirurgicznego pozbycia się trądziku różowatego. Pacjent powinien oczywiście posiadać konkretne wskazanie do przeprowadzenia takiego zabiegu od swojego lekarza. Kiedy inne metody nie przynoszą już skutku, wówczas warto zdecydować się na taki zabieg i pozbyć problemu raz na zawsze.

W przypadku trądziku różowatego, bardzo ważne jest zaangażowanie pacjenta w terapię, jak np. codzienna pielęgnacja czy dodatkowe stosowanie dermokosmetyków. W tej roli doskonale sprawdzą się preparaty z linii Acnerose. To komplementarny zestaw preparatów, które umożliwiają kompleksową pielęgnację cery z trądzikiem różowatym. Zamieniając swoje kosmetyki na takie specjalistyczne preparaty mamy pewność, że nie niwelujemy efektów leczenia.

Terapia niekiedy bywa bardzo żmudna i długotrwała i początkowo nie przynosi zbyt wielu rezultatów. Warto jednak stosować zalecenia lekarza i zmienić nieco swój tryb życia, aby móc cieszyć się zdrową i piękną cerą. Większości osób udaje się poradzić sobie z problemem.

Bibliografia

1. Butterwick K.J., Butterwick L.S., Han A., Laser and light therapies for acne rosacea, 2006
2. Bakar O, Demircay Z, Gurbuz O: Therapeutic potential of azithromycin in rosacea, 2004
3. Van Zuuren E.J., Kramer S.F., Carter B.R., Graber M.A., Fedorowicz Z., Effective and evidence-based management strategies for rosacea: summary of Cochrane systematic review, 2011

5 (100%) 4 ocen

8 komentarzy

 1. Nie wiem, mi jakoś ten Iwostin nie leży, może za bardzo się przyzwyczaiłam do Acnerose.
  Oby nie przestał na mnie działać..

 2. No tak, leczenie trądziku różowatego laserem jest chyba jedną z najbardziej skutecznych metod pozbycia się tej choroby.

  No, ale niestety trzeba zainwestować w to dość dużą sumę pieniędzy …

  Jeśli nas na to nie stać, to warto wybrać inne, tańsze metody.

  Ja np. leczę się już od 4 miesięcy specjalnymi, naturalnymi, przeznaczonymi do skóry trądzikowej kosmetykami.

  I już prawie pozbyłam się wszystkich objawów trądziku różowatego.

 3. Natalio, tak, leczenie trądziku różowatego laserem jest dosyć kosztowne, niestety 🙁

  Ale ze swojej strony mogę je naprawdę polecić! Zrobiłam sobie taki zabieg pół roku temu.

  Od tamtego czasu stosuję też profilaktycznie krem na dzień Acnerose.

  Jestem bardzo zadowolona, po moim trądziku różowatym prawie nie ma śladu.

  🙂

  1. Kosztowne, ale warto. Boli, ale warto. No bo szybko można zamknąć naczynka albo zlikwidować rumień. Cóż, chcesz być piękny – cierp, jak to mówią… 😉

 4. To zależy. Jeśli masz do trądziku różowatego predyspozycje genetyczne, to pewnie takie leczenie będzie trwało dłużej, ale to nie oznacza, że nie ma ono sensu.

 5. Liczyłam się u dermatologa,prywatnie i na NFZ, oprócz tego, że kosztowało mnie to sporo kasy a po którejś z maści dostałam poparzenia! skóry to nic mi nie pomogły. Zaczęłam stosować kosmetyki Ziaja i Iwostinu na trądzik różowaty, kupiłam w aptece nalewke z mniszka,Wit. a. Twarz przemywam rozpuszczona soda. Zaczęłam też poszukiwanie w internecie, znalazłam info o boraks,dla mnie rewelacja, wszystko się zagoilo w ciągu tygodnia.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.