Jednym z podstawowych błędów, jakie popełniają osoby mające problem ze swoją cerą i zmagające się chociażby z trądzikiem, jest dobór nieodpowiednich kremów czy maści, którymi starają się zwalczyć problem. O ile faktycznie dobrze dobrane preparaty, szczególnie te przepisane przez dermatologa po odpowiednich konsultacjach, są w stanie skutecznie poradzić sobie z nawet silnymi stanami zapalnymi twarzy, łącznie z zaawansowanymi postaciami trądziku różowatego.
Stosowanie jednak bez wiedzy nieodpowiednich kremów, żelów czy maści, miejscowo na pojawiający się i nawracający trądzik różowaty, może mieć opłakany skutek i doprowadzić jedynie do zaostrzenia zapalenia. Osoby zmagające się nawet z początkową fazą choroby jaką jest trądzik różowaty – czym myć twarz i jak ją pielęgnować, powinny mieć opanowane do perfekcji, albowiem odpowiednia pielęgnacja skóry twarzy jest tym, co może długotrwale rozwiązać ten problem.
Odpowiednia pielęgnacja cery
Naturalnie samo stosowanie kosmetyków, odpowiednich kremów czy zabiegów pielęgnacyjnych nie zawsze wystarczy. Często konieczne jest włączenie leczenia ogólnoustrojowego albo daleko idące zmiany w diecie, odstawienie papierosów czy alkoholu.
Co stosować na trądzik różowaty? Jeśli chodzi o same fundamenty pielęgnacji cery, pamiętać trzeba o kilku złotych zasadach jeśli ma się trądzik różowaty czym myć twarz i jak się nią opiekować:
- stosowanie kremów pozbawionych jakichkolwiek substancji drażniących, jak powszechne w maściach alkohole (np. serii Acnerose na trądzik różowaty),
- unikanie preparatów oraz zabiegów złuszczających naskórek,
- wybieranie produktów odbudowujących równowagę i barierę ochronną – lipidową skóry,
- unikanie kwasów owocowych, kwasu trójchlorooctowego, kwasu salicylowego, które często wchodzą w skład preparatów kosmetycznych i dermatologicznych na rynku,
- stosowanie zbyt zimnej lub zbyt gorącej wody,
- pocieranie czy silne wcieranie, masowanie czy szczypanie skóry podczas nakładania kosmetyków,
- unikanie mocnego makijażu,
- nie rozgrzewanie skóry,
- unikanie silnego wiatru owiewającego twarz.
Oprócz zabiegów pielęgnacyjnych
Ponieważ trądzik różowaty jest chorobą szalenie złożoną i wynikającą z współdziałania wielu różnych czynników, sama pielęgnacja twarzy powinna stanowić tylko jeden z wielu elementów terapii. Ograniczanie stresu, które oczywiście nie jest prostym zadaniem, także znacząco przyczynia się do niwelowania negatywnych objawów tej jednostki chorobowej. Z całą pewnością palacze powinni zapomnieć o nikotynie, miłośnicy alkoholu o ulubionych trunkach, a osoby lubiące pikantne jedzenie powinny poszukać równowagi w innych przyprawach kuchennych.
Bibliografia
1. Berman B., Perez O.A., Zell D., Update on rosacea and antiinflammatory-dose doxycycline, 2007
2. Sielska H., Alergia kontaktowa u kobiet z trądzikiem różowatym, 2003
Gdyby to było takie proste – odstawić winko z żoną …
A wiem przecież, że to mi szkodzi 🙁
Jakie kremy polecacie w leczeniu trądziku różowatego?
Zbigniew, ja sobie chwalę krem na dzień Acnerose 😉 Jest świetny. Doskonale odżywił moją skórę 🙂 Dzięki niemu pozbyłam się prawie wszystkich objawów trądziku różowatego 🙂
Hej,
moja mama zmaga się z trądzikiem różowatym. 🙁 Co może jej pomóc?
Oleńko,
Twoja mama powinna przede wszystkim postawić na naturalne, delikatne kosmetyki.
Skład produktów (tak jak jest napisane w artykule) jest bardzo ważny.
Elżbieto, a jakie kosmetyki polecasz? 🙂
Mam podobny problem i nie mam czasu na wizyty w gabinecie tam sie czeka miesiacami