dieta rozowaty

Odpowiednia dieta na trądzik różowaty

Dieta przy trądziku różowatym jest niezwykle istotna. Wspiera leczenie farmakologiczne lub – przy niewłaściwym odżywianiu – obniża znacząco jego skuteczność. Odpowiedź na pytanie „jaka dieta na trądzik różowaty?” skupia się na dwóch zasadniczych zaleceniach: dostarcz organizmowi odpowiednich ilości miedzi, cynku i witamin – unikaj cukru, tłuszczów, produktów wysoko przetworzonych, używek i pokarmów zakwaszających organizm.

Czego nie jeść?

Właściwie opracowana dieta dieta na trądzik różowaty powinna zawierać jak najmniej produktów o wysokim indeksie glikemicznym (IG). Indeks ten informuje nas, które produkty powodują wzrost poziomu cukru we krwi. Następstwem jest podwyższone wydzielanie łoju i rozrostu komórek, a to powoduje wystąpienie zmian skórnych, nazywanych potocznie pryszczami. Produkty o wysokim IG odpowiedzialne są też za zakwaszanie organizmu – ogólnie bardzo niekorzystne, a w przypadku trądziku różowatego nasilające objawy choroby.

Wysokim IG charakteryzują się w zasadzie wszystkie produkty wysoko przetworzone. Mowa nie tylko o tak oczywistych liderach tej grupy, jak chipsy, parówki, majonez czy różnego typu gotowe sosy, ale też o waflach ryżowych czy płatkach śniadaniowych. Na „czarnej liście” powinny znaleźć się słodzone soki i napoje, słodycze, białe pieczywo, biały ryż. Zalecane jest ograniczenie do absolutnego minimum tłuszczów zwierzęcych, a więc smalcu, słoniny, boczku, tłustych wędlin. Podobnie rzecz się ma z tłuszczami roślinnymi: czym mniej, tym lepiej. Odradza się też spożywanie potraw mocno przyprawionych – ostrych, kwaśnych i nadmiernie słonych. Oczywistą sprawą jest, że alkohol i papierosy też powinny zniknąć z listy zakupów osób cierpiących na trądzik różowaty.

Co należy jeść?

Dieta przy trądziku różowatym powinna być bogata w produkty o niskim indeksie IG. W tej grupie znajdują się różnego rodzaju kasze, makaron razowy i pełnoziarniste pieczywo, rośliny strączkowe (soczewica, groch, fasola). To produkty pożywne, dostarczające energii i dające poczucie sytości, które skutecznie zastąpią w naszej diecie ziemniaki, białe pieczywo i makarony pszenne. Powinny im koniecznie towarzyszyć produkty zawierające zawierające duże ilości miedzi i cynku – pierwiastków sprzyjających gojeniu się ran. Znajdziemy je przede wszystkim w warzywach i owocach. W diecie przy trądziku różowatym powinny koniecznie znaleźć się brokuły, kalafiory, marchew, wiśnie, śliwki. Oczywiście najlepiej surowe lub gotowane. Dostarczają one nie tylko składników mineralnych, ale też cennego błonnika i witamin. Wśród tych ostatnich niezwykle ważny jest zawarty w witaminie A, wzmacniający skórę Beta-karoten. Jedzmy też regularnie orzechy, drób, jaja, a nawet drożdże piekarskie. Wszystkie te produkty zawierają witaminę PP, która łagodzi objawy trądziku.

Nawadniaj się, i unikaj stresu

Ważnym, choć nie zawsze branym pod uwagę składnikiem właściwej diety jest woda. Dbanie o właściwe nawodnienie organizmu sprawi, że dieta na trądzik różowaty przyniesie lepsze efekty. Ważne jest też dbanie o higienę psychiczną. Stres jest uważany za jedną z poważniejszych przyczyn pojawienia się i zaostrzenia objawów trądziku różowatego. Trudno wykazać bezpośredni wpływ napięcia emocjonalnego na zmiany skórne. Jednak nie podlega dyskusji fakt, że najpopularniejszym sposobem „leczenia” stresu jest zajadanie go. W takich momentach sięgamy zazwyczaj po produkty, których zdecydowanie nie powinna zawierać dieta na trądzik różowaty.
Poza odpowiednią dietą należy zwrócić uwagę na dobór kosmetyków – najlepiej, aby zawierały naturalny skład oraz nie posiadały substancji zapachowych, które mogą podrażnić delikatną, trądzikową skórę. Odpowiedzią na takie potrzeby jest Acnerose – seria kosmetyków naturalnych przeznaczonych do cery z trądzikiem różowatym.

Bibliografia

1. Forton F., Germaux M.A., Brasseur T., De Liever A., Laporte M., Mathys C. i inni, Demodicosis and rosacea:epidemiology and significance in daily dermatologic, 2005
2. Steinhoff M., Buddenkotte J., Aubert J., Sulk M., Novak P., Schwab V.D. i inni, Clinical, cellular, and molecular aspects in the pathophysiology of rosacea, 2011

3.8 (76.67%) 6 ocen

7 komentarzy

  1. Pierwszy raz słyszę, że miedź i cynk są pierwiastkami przyspieszającymi gojenie … dzięki za info 🙂

    O, tak, ja zajadam stres regularnie, a później się dziwię, że moje objawy trądziku różowatego nie ustępują … 🙁

  2. Celino,

    pewnie – suszone owoce, orzechy, warzywa są wskazane w diecie osób zmagających się z trądzikiem różowatym.

  3. Ja piję 2l wody dziennie i faktycznie, moja skóra nie jest tak przesuszona.

    Dodatkowo stosuję oczywiście krem na trądzik różowaty.

  4. Dietę , która opisujecie stosuję już od dawna , natomiast trądzik różowaty mam od niedawna. Zastanawia mnie czy jeśli dalej będę stosować tą dietę , plus wspomogę się jakimiś ziołami na trądzik różowaty to się sama wyleczę. Czy będzie potrzebna wizyta u lekarza … Boję się antybiotyków i innych leków na trądzik różowaty 🙁

    1. Karolka, myślę, że same zioła mogą nie wystarczyć. Ja oprócz diety dbam o codzienną pielęgnację skóry kosmetykami naturalnymi m. in. kremem Acnerose. Dzięki niemu moja skóra trzyma się w dobrej kondycji. 🙂

  5. No tez moge polecic ten zestaw Acnerose. Wg mnie najlepszy jest płyn oczyszczajacy.
    A co do mycia to ja uzywam tylko scierki z mikrowłokna i tyle. I cieplej wody.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.