Jak wygląda trądzik różowaty?

Wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego jak wygląda trądzik różowaty, lekceważy jego objawy lub przypisuje je do trądziku pospolitego. Tymczasem, ten rodzaj trądziku to przewlekła i zapalna choroba skóry twarzy, znacznie trudniejsza w leczeniu. Pojawia się najczęściej na policzkach, brodzie, czole lub w okolicach nosa. W niektórych przypadkach zmiany umiejscawiają się na dekolcie i plecach, skórze głowy oraz w okolicach zausznych. Dotyka około 2% całej populacji najczęściej w wieku 25-35 i 45-55 lat.

Trądzik różowaty – jak wygląda?

Z uwagi na objawy, może przybrać kilka postaci. W jaki sposób  rozpoznać różowaty? Oto rodzaje trądziku:

 • postać rumieniowa – najłagodniejsza spośród wszystkich, charakteryzuje się występowaniem rumienia przelotnego lub przetrwałego. Zmianom często towarzyszą teleangiektazje (drobne naczynka krwionośne widoczne przez skórę), obrzęki, a także uczucie palenia i pieczenia skóry.
 • postać grudkowo-krostkowa – oprócz zmian rumieniowych pojawiają się również grudki i krostki. Możliwe jest występowanie otwartych ran.
 • postać przerosła – na twarzy zaczynają pojawiać się zmiany guzowate, objawom często towarzyszy zapalenie mieszków włosowych.

Trądzik różowaty – zdjęcia:

Poniższe zdjęcia przedstawiają jak wygląda trądzik różowaty, występujący pod różnymi postaciami. U każdej osoby może przybrać inną formę, w zależności od predyspozycji, intensyfikacji objawów, pielęgnacji i etapu leczenia.

Przyczyny powstawania trądziku różowatego

 • predyspozycje genetyczne,
 • spożywanie ciężkostrawnych potraw i alkoholu,
 • gwałtowne zmiany temperatur,
 • zdenerwowanie i stres,
 • zaburzenia endokrynologiczne (choroby tarczycy, zaburzenia miesiączkowania),
 • przyjmowanie leków obniżających poziom cholesterolu i kwasu nikotynowego,
 • promieniowanie UV,
 • zakażenia bakteryjne.

Najbardziej narażone na zachorowanie są kobiety, osoby o jasnej karnacji i cerze naczynkowej oraz mieszkańcy Europy Północnej i Zachodniej i Ameryki Północnej.

Trądzik różowaty – leczenie

Występujące objawy należy skonsultować z lekarzem dermatologiem. Jako, że nie jest możliwe całkowite określenie i zniwelowanie przyczyn, stosuje się leczenie farmakologiczne zapobiegające nawrotom i dalszemu rozwojowi trądziku. W trądziku różowatym leczenie miejscowe obejmuje stosowanie kremów (np. Acnerose), maści i areozoli zawierających różnego rodzaju antybiotyki. Zaleca się także wprowadzenie zdrowej diety, unikanie ekstremalnych czynników zewnętrznych – wysokich i niskich temperatur, silnych wiatrów, a także stosowanie odpowiedniej pielęgnacji przeznaczonej dla skóry wrażliwej, nie zawierającej alkoholu.

Bibliografia

1. Sielska H., Seneczko M., Trądzik różowaty – postacie nietypowe, 2003
2. Rebora A., The management of rosacea, 2002

4 (80%) 11 ocen

9 komentarzy

  1. Cześć,
   trudno powiedzieć, u mnie to był około miesiac. Ale rzeczywiście znacznie zmniejszył się rumień i skłonność do podrażnień..
   Ale nie miałam całej serii tylko te kremy.
   Więc z całą serią może być szybciej i lepiej 🙂

 1. Cześć,

  jestem w 5 miesiącu ciąży. Zachorowałam na trądzik różowaty przed zajściem w ciążę.

  Czy jest coś, co mogłoby mi pomóc?

  Już nie wiem, co mam robić – wypryski są tak duże …

 2. Cześć Gosiu!

  Rozumiem, co czujesz. Ja zdecydowałam się na zabieg laserem po tym jak urodziłam mojego synka. 🙂

  Może powinnaś jeszcze trochę poczekać?

  Taki zabieg jest naprawdę skuteczny.

  1. Ni epowinno się opalać w ogóle jak ktoś ma trądzik różowaty bo to nasila objawy. No i na codzień krem z filtrem. Nie urzywać jakichś chemicznych produktów które pordrażniają skóre. Pozdro

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.