Jak rozpoznać trądzik różowaty?

Zaawansowana postać trądziku różowatego jest na tyle widoczna na pierwszy rzut oka, że ani pacjent czy lekarz, ani de facto obojętny obserwator, nie jest w stanie nie zauważyć tak wyraźnych zmian na skórze twarzy drugiego człowieka. Mowa oczywiście o poważnych przerost i bardzo silnej chorobie łojotokowej, a także o występujących grudkach i krostkach, które są charakterystycznej dla postaci przerostowo-naciekowej. Jednak na wstępnym etapie tego silnego stanu zapalnego, gdy pojawiają się pierwsze zaczerwienienia czy pieczenie, a pod skórą nieznacznie zbiera się łój, łatwo problem zignorować i doprowadzić do jego zaostrzenia. Warto więc dla własnego dobra wiedzieć, jak rozpoznać trądzik różowaty i odpowiednio szybko zareagować, łącznie z konsultacją dermatologiczną.

Grupy podwyższonego ryzyka

Z klinicznych statystyk wynika jasno, które grupy zaliczają się do podwyższonego ryzyka. Problem z początkami trądziku różowatego najczęściej przejawiają osoby w grupie wiekowej 30+ i chociażby z tego względu trądziku tego w żaden sposób nie należy łączyć z trądzikiem pospolitym, którego przebieg jest zdecydowanie łagodniejszy i oparty wyłącznie o podstawy hormonalne.

W przypadku trądziku różowatego hormony także odgrywają wielką rolę, dlatego kobiety padają ofiarami tej choroby nieco częściej, niż mężczyźni – sprzyja temu:

  • przechodzenie menstruacji,
  • owulacje,
  • okres menopauzy,
  • ciąża oraz okres połogu, a także późniejsze karmienie,
  • przyjmowanie leków hormonalnych chociażby w zapobieganiu ciąży czy leczeniu tarczycy,
  • zbyt częste stosowanie maści z kortykosteroidami,
  • bardzo silna suplementacja witaminy z grupy B.

Niemniej mężczyźni również dość często mają diagnozowany trądzik różowaty i znacznie częściej niż u kobiet są to przypadki bardzo silnych przerostów i zgrubień łojotokowych skóry, zwłaszcza przerost nosa, które trzeba likwidować zabiegowo. Wiedza jak rozpoznać trądzik różowaty na wstępnym etapie jego rozwoju oraz świadomość, czy znajduje się w grupie podwyższonego ryzyka, może pomóc zapobiec silniejszemu rozwojowi tego stanu zapalnego.

Objawy trądziku różowatego

W obrazie klinicznym tego schorzenia funkcjonują cztery postacie, dla których charakterystyczne są inne zestawy objawów. O ile każdy jest w stanie dostrzec zmiany przerostowe czy silny łojotok, o tyle prawidłowe ocenienie pojawiającego się okresowo zaczerwienienia twarzy nie jest już takie proste bez odpowiedniej wiedzy. Odpowiedź na pytanie: jak rozpoznać trądzik różowaty musi opierać się na znajomości objawów, które są związane z poszczególnymi postaciami tej choroby.

Trądzik różowaty – najważniejsze objawy:

  • przy pierwszej postaci trądziku różowatego – rumień, ustępujący dość szybko z twarzy oraz teleangiektazje, czyli popularne pajączki, które są objawem skóry mocno naczynkowej – dodatkowo przy tej postaci pojawiają się pierwsze obrzęki twarzy i uczucie pieczenia, głównie w okolicach nozdrza czy oczu, są to początkowe objawy, dlatego warto szczególnie na nie zwrócić uwagę i już wtedy podjąć odpowiednie kroki (zacząć stosować dermokosmetyki, które świetnie sobie radzą z tego typu objawami np. kremy z serii Acnerose);
  • w drugiej postaci grudkowo-krostkowej są to coraz bardziej widoczne krostki i guzki, pod którymi rozwija się stan zapalny szczególnie łatwo dostrzegalny przez coraz większą ilość łoju zbierającego się bezpośrednio pod skórą;
  • trzecia postać trądziku różowatego to postać przerostowo-naciekowa, w której skóra twarzy staje się mocno zgrubiała i nieregularna, łojotok jest już bardzo silny, a rumień i obrzęk twarzy już nie ustępują;
  • postać oczna jest wyjątkowo przykra, ponieważ może nie jest aż tak widoczna, ale dla pacjenta jest bardzo uciążliwa, ze względu na towarzyszące jej przekrwienie gałek ocznych, zapalenie spojówki czy rogówki oraz powiek, nieustające pieczenie okolic oka, łzawienie itp.

O leczeniu chirurgicznym przeczytasz tutaj.

Bibliografia

1. Forton F., Germaux M.A., Brasseur T., De Liever A., Laporte M., Mathys C. i inni, Demodicosis and rosacea:epidemiology and significance in daily dermatologic, 2005
2. Wolska H., Placek W., Trądzik różowaty – aktualne poglądy na etiopatogenezę i leczenie, 2016
3. Rebora A., The management of rosacea, 2002

3.9 (78%) 10 ocen

6 komentarzy

  1. Częściej narażone są kobiety, ale mężczyźni trądzik różowaty gorzej znoszą …

    Mój mąż zachorował na trądzik różowaty w wieku 36 lat. Obecnie ma 38 i nadal się leczy 🙁

    1. Janko, a może źle dobraliście metody?
      To też ważne, może metody leczenia, które stosuje Twój mąż nie są w ogóle skuteczne 🙁

  2. Janko, tak, to prawda – mężczyźni zdecydowanie gorzej przechodzą trądzik różowaty 😐 Mój tata miał już przerosty na nosie usuwane chirurgicznie.

  3. Zaciekawiło mnie to: „bardzo silna suplementacja witaminy z grupy B”.

    Wiem, że weganie muszą suplementować witaminę B12. Czy to oznacza, że są oni narażeni bardziej na trądzik różowaty?

    Ciekawe.

  4. Sofio, nie do końca.

    Weganie suplementując witaminę B12, uzupełniają po prostu swoje braki. I to też nie jest tak, że przyjmują tej witaminy nie wiadomo ile. Jest norma, której nie należy przekraczać.

    Wiadomo, wszystko, co przyjmujemy w za dużej ilości, może nam zaszkodzić.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.