Czy krem na trądzik różowaty pomoże?

Coraz więcej osób dorosłych skarży się obecnie na problem trądziku różowatego. Jest to dolegliwość skórna, której nie należy mylić z trądzikiem młodzieńczym. Objawia się on przede wszystkim zaczerwienieniem w centralnej części twarzy oraz tak zwanymi pajączkami. W ostrzejszej postaci, mogą pojawiać się również krostki, bruzdy i zgrubienia, które są nieestetyczne. Często pojawia się w nich również ropa. Bardzo trudno jest walczyć z trądzikiem różowatym, ponieważ najczęściej jest on spowodowany wieloma czynnikami i jest to choroba nawet na całe życie.

Jakie są przyczyny powstawania trądziku różowatego?

Współczesna medycyna nadal nie jest pewna jednoznacznie co do przyczyny powstawania tego problemu u osób dorosłych. Najczęściej wskazuje się na poniższe:

 • skłonności genetyczne,
 • zaburzenia hormonalne,
 • problemy z układem krwionośnym i rozszerzającymi się naczynkami,
 • nadkwasota żołądka i całego układu pokarmowego,
 • niewłaściwa dieta, alkohol i papierosy,
 • nadmierny stres.

W zależności od przyczyny, lekarze zalecają różnego rodzaju terapie ogólne, mające wyleczyć organizm. Niekiedy miejscowo zaleca się również maści z metronidazolem. Ważny jest również krem trądzik różowaty, który ma przede wszystkim łagodzić i koić objawy. Z pewnością taki krem nie jest w stanie wyleczyć problemu, ale może sprawić, że pacjent nie będzie odczuwał tak boleśnie dolegliwości, a twarz stanie się nieco mniej zaczerwieniona.

Jakie kremy na trądzik różowaty będą odpowiednie?

Najlepiej zdecydować się zarówno na krem trądzik różowaty na dzień, jak i na noc. Ten stosowany w ciągu dnia, powinien zawierać silny filtr UV, ponieważ promieniowanie słoneczne jest bardzo szkodliwe dla osób z trądzikiem różowatym. Poza tym, wskazane jest, aby kremy zawierały również witaminę E, kwas azelainowy, allantoinę, niekiedy kremy zawierają również ekstrakt z trzciny khara i z grzyba poria cocos.

Zobacz również krem na trądzik pospolity – krem do cery trądzikowej SEVOLIUM: https://poznajsevolium.pl/

Najważniejsze, aby krem trądzik różowaty nie zawierał żadnych substancji zapachowych i perfumowanych. Olejki eteryczne mogą bardzo podrażniać delikatną skórę i wywoływać jeszcze gorsze podrażnienia. Poza tym, im mniej składników jest w kremie, tym lepiej. Poleca się kremy bez parabenów oraz konserwantów Acnerose. Obecnie można taki krem bez problemu zakupić w aptece. Wcale nie musi być on drogi, aby skutecznie łagodził objawy trądziku różowatego i pomagał w walce z nim. Opakowanie kremu można kupić już za dwadzieścia kilka złotych.

Najlepiej skonsultować się ze swoim lekarzem dermatologiem, który powinien wskazać odpowiedni krem dla cery trądzikowej. Nie może on być zbyt tłusty, ponieważ cera ta często ma skłonności do nadmiernego wytwarzania sebum. Krem ma nawilżać skórę twarzy, dekoltu i szyi i nie pozostawiać na niej tłustego filmu. Ważne jest, aby nie zatykać porów skóry, które powinny swobodnie oddychać.

Ważna jest odpowiednia pielęgnacja takiej twarzy. Najlepiej myć ją przy pomocy specjalnych kosmetyków, żeli, olejków oraz płynów dostosowanych do potrzeb skóry z  trądzikiem różowatym. Ważne jest używanie przy tym jedynie zimnej wody, ponieważ ta gorąca powoduje rozszerzenie się naczyń krwionośnych i ich podrażnienie. Można w ten sposób jedynie nasilić objawy. Jeżeli sam krem i terapia ogólna nie pomagają na trądzik różowaty, wówczas najlepiej zapytać lekarza o inne metody, jak na przykład laseroterapia.
Więcej o terapii przeczytasz na tej stronie.

Bibliografia

1. Rebora A., The management of rosacea, 2002
2. Landow K., Rosacea: the battle goes on, 2005
3. Berman B., Perez O.A., Zell D., Update on rosacea and antiinflammatory-dose doxycycline, 2007

4 (80%) 5 ocen

7 komentarzy

 1. Hej,

  moja mama ma cerę naczynkową i dość mocno rozszerzone pory.

  Myślicie, że może zachorować na trądzik różowaty?

  Chciałabym jej pomóc – wydaje mi się, że działania prewencyjne są ważne.

 2. Antonino, zgadza się, warto już od najmłodszych lat dbać o skórę.

  Niestety wiele kobiet nadmiernie oczyszcza skórę twarzy nieodpowiednimi kosmetykami – to prowadzi do przesuszenia i podrażnienia cery.

  Jeśli chcesz pomóc swojej mamie, to sprezentuj jej zestaw kosmetyków przeznaczony właśnie do cery trądzikowej, ale dla osób dojrzałych.

  Pozdrawiam!

 3. No świetnie, ten stres mnie wykończy kiedyś …

  Mam trądzik różowaty. Co robić? (bo stresu niestety nie mogę wyeliminować ze swojego życia)

  1. Marian, najlepiej zmiana diety + picie dużej ilości wody + właściwa pielęgnacja skóry (postaw na kosmetyki naturalne np. Acnerose) 🙂

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.