maść na trądzik

Czy zioła na trądzik różowaty wystarczą?

Zastosowanie metod domowych w walce z trądzikiem różowatym pozwala oczywiście na odniesienie sukcesu, o ile są one wykorzystywane na w miarę wczesnym etapie rozwoju choroby. Z początkowymi, drobnymi wypryskami na twarzy i nieznaczną chorobą łojotokową skóry, która stanowi pożywkę dla stanów bakteryjnych, można radzić sobie przy zastosowaniu ziół i prostych zabiegów kosmetycznych czy higienicznych na twarz. Dopiero dalszy rozwój zapalenia skóry twarzy sprawia, że samo leczenie przy pomocy prostych metod przestaje przynosić odpowiednie rezultaty. Warto jednak wiedzieć, jakie zioła na trądzik różowaty wykazują skuteczność, a które powinny raczej być wykorzystywane wyłącznie w innych celach.

Jak leczyć trądzik różowaty ziołami?

Niektóre zioła wykazują bardzo wyraźne działanie kojące i regeneracyjne. A właśnie na tym powinno w pierwszej kolejności zależeć osobom, które walczą z trądzikiem różowatym. Zioła wchodzą w skład zarówno maści i kremów oraz żeli jak i maseczek, które nakłada się na twarz. Zioła można jednak także z powodzeniem zaparzać i pić, co działa odstresowująco, a zmniejszanie stresu w życiu pacjenta chorego na trądzik różowaty ma ogromne znaczenie.

Zioła na trądzik różowaty znajdujące się w składzie większości leków i preparatów przeciwko trądzikowi, mają przede wszystkim za zadanie:

  • zlikwidowanie środowiska bakteryjnego, które gromadząc się bezpośrednio pod skórą chorego wywołują świąd, pieczenie, wypryski, guzki napełnione łojem, a następnie się tym łojem żywią, nasilając tylko stan zapalny,
  • ściągają skórą, przywracając jej lipidową równowagę, przyczyniając się do naturalnej odbudowy bariery ochronnej naskórka,
  • zapobiegają złuszczaniu się naskórka,
  • regenerują i odbudowują uszkodzone komórki,
  • zapewniają nawilżenie oraz dotlenienie komórek, co wpływa na lepsze funkcjonowanie procesów metabolizmu komórkowego,
  • nawilżają skórę,
  • działają przeciwzapalnie wspomagając leczenie trądziku różowatego.

Nie tylko z apteki

Zioła najczęściej mieszane są z odpowiednimi olejami i tłuszczami, co umożliwia im szybkie wchłonięcie bezpośrednio do skóry i absorbcję przez tkanki. To sprawia, że kremy i maści ziołowe wcale nie muszą pochodzić tylko i wyłącznie z apteki (np. na trądzik różowaty kosmetyki naturalne Acnerose można kupić w sklepie internetowym). W zdecydowanej większości zioła na trądzik różowaty kupić można w sklepach zielarskich i korzystają z robotów kuchennych czy moździerza kuchennego stworzyć z nich ekstrakt czy proszek, który po połączeniu chociażby z olejkiem arganowym, może zmienić się w domowej roboty skuteczny krem przeciwko trądzikowi różowatemu.

Warto jednak zawsze upewnić się, że żaden ze składników wchodzących w skład takiej domowej receptury nie jest zakazany w leczeniu objawów trądziku. W takiej sytuacji i tak zioła przeważnie nadają się do zaparzenia i uzyskania ekstraktu o uspokajającym i kojącym działaniu, idealne do podania w formie naparu na skołatane nerwy chorego.

maść na trądzik