maść na trądzik
trądzik różowaty - rosacea.net.pl

Czy na trądzik różowaty pomogą leki?

Wiele dorosłych osób skarży się na trądzik różowaty, który pojawia się na ich twarzy. Jest to choroba uporczywa, z którą bardzo trudno się walczy i niekiedy towarzyszy ona chorej osobie przez wiele lat. Trądzik różowaty objawia się przede wszystkim zaczerwienieniem centralnej części twarzy, pajączkami, wokół nosa, jak również krostkami, grudkami oraz bruzdami, które szpecą twarz.

Dodatkowo skóra obarczona trądzikiem różowatym swędzi i piecze, co utrudnia leczenie. Kiedy tylko pojawią się pierwsze objawy trądziku różowatego, warto udać się do lekarza. Przede wszystkim, na samym początku zaleci on z pewnością:

  • ograniczenie ostrych przypraw w diecie,
  • picie ziół dobrych na trądzik różowaty,
  • znaczne ograniczenie ilości spożywanego alkoholu oraz palonego tytoniu,
  • unikanie promieniowanie UV, zarówno naturalnego słonecznego, jak i w solarium,
  • zmianę diety na odkwaszającą.

Nie zawsze jednak takie działania pomagają w pozbyciu się trądziku różowatego. Często należy również zastosować trądzik różowaty leki. Oczywiście, o ich stosowaniu musi zadecydować lekarz prowadzący, najlepiej dermatolog. Nie powinno się tego robić nigdy na własną rękę.

Czy trądzik różowaty leki faktycznie pomagają w walce z problemem?

Najczęściej lekarze zalecają żele stosowane miejscowo lub specjalną maść na trądzik różowaty. Ich składnikiem czynnym jest głównie metronidazol, który ma udowodnione skuteczne działanie. Takie preparaty stosuje się codziennie na obszar twarzy narażony na trądzik różowaty, lub też szyi i dekoltu, w zależności od wielkości zmian.

Niekiedy zaleca się również tabletki na trądzik różowaty zawierające kwas salicylowy i siarkę strąconą. Takie leki wspomagają jednak głównie trądzik objawiający się ropnymi krostkami, podobnymi do trądziku młodzieńczego. Wielu lekarzy zaleca też suplementy diety, bogate w witaminy, wyciągi z zielonej herbaty i inne specyfiki. Popularnym lekiem jest również preparat homeopatyczny.

Taka terapia nie zawsze jednak odnosi spodziewane skutki. Najczęściej należy ją połączyć również z terapią ogólną i diagnostyką. W połączeniu z dietą, odpowiednią terapią hormonalną i unikaniem słońca, można spodziewać się efektów. Zaleca się również, aby wybierać odpowiednie kosmetyki do twarzy, bez substancji zapachowych, olejków eterycznych, parabenów oraz konserwantów. Należy tych kosmetyków stosować jak najmniej. Najlepiej unikać też nakładanie na twarz makijażu, ponieważ kolorowe kosmetyki powodują podrażnienia.

W momencie, kiedy leki zapisane przez lekarza, połączone z terapią i domowymi sposobami, jak maseczki i okłady nie pomagają, warto pomyśleć również o innym rozwiązaniu. Kiedy leki na trądzik różowaty nie pomagają dermatolodzy decydują się ostatecznie na laseroterapię lub chirurgię. Są to jedyne metody, które dają stuprocentową pewność pozbycia się problemu trądziku różowatego na zawsze. W innych przypadkach, problem ten może niestety nawracać.

maść na trądzik